A keresési stratégia egy módja annak, hogy hatékonyan megtalálja a keresési kérdés megválaszolásához szükséges információkat. A keresési stratégia segít abban is, hogy szisztematikusan végezze a szakirodalom-keresést, ami megkönnyíti a releváns információk megtalálását. Így a kereséssel pontosabb eredményeket kap, és kevesebb időt tölt el az irreleváns anyagok olvasásával.
Tegye fel magának ezeket a kérdéseket egy eredményes kutatási stratégia kialakításához:
Mit keresek?
Milyen témához van szüksége információra? Hogyan fogalmazza meg a megfelelő keresési kérdést, és milyen keresési kifejezések illeszkednek a kereséshez?
Jól megfogalmazott keresőkérdés Egy jó keresőkérdés több jól meghatározott (és ahol lehetséges, mérhető) elemből áll. Minél jobban meg tudja határozni a témát, annál pontosabb lesz a kérdés. Ha nem tudja pontosan megadni a témát, akkor a keresési eredmények nem, vagy kevésbé lesznek relevánsak. Példák a keresőkérdésekre:
Mérhető és pontosabb:
|
Keresési kifejezések generálása A megfelelő keresési kifejezések kigondolása a keresési stratégia egyik fő része. Keressen megfelelő kifejezéseket a keresési kérdés minden részéhez:
A kifejezésekre kapott találatok alapján javítsa a keresési kifejezéseket. Ha már a kezdetektől ezt teszi, hamarosan látni fogja, hogy mely (új) kifejezések hoznak megfelelő eredményeket, és melyek nem. Ismételje meg ezt a módszert, ameddig csak szükséges.
|
A Gyűjtemény oldalon tájékozódhat a különböző dokumentum-típusok eléréséről a BME OMIKK-ban.
Hol keressem?
Válassza ki a témához kapcsolódó legjobb adatbázist, katalógust vagy weboldalt.
- A könyvtár nyomtatott könyveinek és folyóiratainak kereséséhez használja az online katalógust.
- EduID azonosítójával elektronikus tankönyveket és szakkönyveket tölthet le az Interkönyvből és a MERSZ-ből.
- Több magyarországi könyvtár gyűjteményében kereshet a MOKKA-ODR katalógusban. A megfelelő könyveket könyvtárközi kölcsönzéssel átkérheti a BME OMIKK-ba.
- A Magyarországon elérhető elektronikus tudományos folyóiratok elérhetőségéről a COMPASS ad tájékoztatást.
- A BME OMIKK közvetlen hozzáférést biztosít számos tudományos folyóirat- és cikkadatbázisok előfizetett tartalmához. A BME polgárai ingyenesen kérhetik azokat a tudományos cikkeket vagy könyvfejezeteket, amelyek elérésére a BME-nek nincs előfizetése.
- A magyar folyóiratok tartalomjegyzékei a MATARKA adatbázisban kereshetők. A hivatkozások egy része mellett a cikk teljes szövege is elérhető.
- Az egyetemen létrehozott dokumentumok digitális tárhelye a Műegyetem Digitális Archívuma (BME MDA).
Hogyan keressem?
Keressen hatékonyan, és használja a releváns keresési kifejezéseket a megfelelő kombinációban (pl. az AND/OR operátorok használatával).
A leggyakrabban használt operátorok:
|
Számos keresési módszer létezik:
- Katalógusmódszer: Keresés az Ön által választott keresőkifejezésekkel olyan keresőben, amely egy bizonyos gyűjteményben keres.
- Hólabdamódszer: Egy korábban talált könyv, cikk vagy könyvrészlet alapján keres. Például ugyanazon szerző más publikációi, vagy más források után kutat egy releváns publikáció hivatkozáslistájában.
- Idézetek keresése: Nézze meg, hogy a talált cikket idézték-e egy másik publikációban, és ha igen, tekintse meg azt. Ha ez a cikk is releváns, megnézheti, hogy erre az írásra is hivatkoztak-e, és így tovább. Használjon hivatkozási adatbázist, például a Web of Science-t vagy a Scopus-t, vagy keressen a Google Scholar szolgáltatásban.
Túl sok az eredmény: Mi a teendő?
|
Hogyan válasszam ki?
Ellenőrizze: Az információ választ ad a kutatási kérdésre/részkérdésre? Az információ jó minőségű forrásból származik?
Mielőtt felhasználná a talált forrásokat, értékelje azokat relevanciájuk és tudományos jellegük szempontjából, hogy növelje kutatása megbízhatóságát.
Nem tudományos források felhasználása Ha nem tudományos forrásokat (újságokat, blogokat, webhelyeket, jelentéseket stb.) használ, ügyeljen a következőkre:
|
Segítségre van szüksége?
Információkeresésben, a témához kapcsolódó legjobb források, adatbázisok kiválasztásában a könyvtár munkatársai időpontfoglalást követően személyesen vagy online nyújtanak segítséget. Honlapunkon az Információ és konzultáció menüpont alatt további tájékoztatást talál a könyvtáros munkatársak foglalásával kapcsolatban.