Ugrás a tartalomra
2025. 03. 24.

Bemutatjuk legfrissebb könyvszerzeményeinket!

Kovács Dániel : Szocreál és késő modern Budapest
Kedves László Könyvműhelye, 2024

Megnézem a katalógusban >>

A Szocreál és késő modern Budapest 420 szócikkel és több mint 250 fényképpel minden eddiginél részletesebb képet nyújt a főváros építészetének 1950-1989 közötti évtizedeiről. A közkedvelt ikonok mellett, mint az újpalotai Víztoronyház, a brutalista OKISZ-székház vagy a szocreál II. kerületi pártház, a kötet ráirányítja a figyelmet a korszak műemlékvédelmének, szerkezettervezésének és infrastrukturális beruházásainak kevéssé ismert értékeire is. A kötet szerzője Kovács Dániel építészettörténész, a fotókat Gulyás Attila készítette.

Forrás

Gy. Dávid Gyula (szerk.) : Pákei Lajos
Holnap Kiadó, 2023

Megnézem a katalógusban >>

Az elmúlt esztendők kutatásainak, az erdélyi műemlékkutatás ismert jeleseinek és melléjük felzárkózott fiataljainak köszönhetően napjainkra Pákei Lajos építész neve és munkássága végre a helyi köztudatban is összefonódni látszik szülővárosával, Kolozsvárral. Jelen kötet azonban a monográfiasorozat átfogó lehetőségeinek segítségével emeli ki a lokális érdeklődés szűkre méretezett keretei közül az életmű egy-egy szegmensét, tárja azokat a teljes magyar építészettörténet iránt érdeklődők elé, bőséggel illusztrálva az örökségbe kapott hagyatékot őrző megannyi gyűjtemény gazdag anyagából.

Forrás

Horváth Hilda : Lépj be!
Corvina, 2023

Megnézem a katalógusban >>

Beléphetünk és bepillanthatunk a felsőbb társadalmi körök, a vagyonos rétegek és értelmiségiek egykori lakásaiba.

A kötetben az archív képekhez fűzött elemzések két nézőpontból: a művészettörténész Horváth Hilda szakszerű elemzésével, illetve a belsőépítész Somlai Tibor oldottabb és szubjektívebb szemszögével láttatják a hajdani otthonok - előcsarnokok, folyosók, nagytermek, ebédlők, szalonok, könyvtárak, hálószobák, konyhák, fürdőszobák, kertek - világát.

Forrás

Papp Gábor György : Volt-e magyar építészeti stílus a 19. században?
Typotex, cop. 2024

Megnézem a katalógusban >>

Mi az, hogy magyar építészeti stílus? Mitől lesz magyar egy épület? Kifejezhető-e az építészet eszközeivel a nemzeti identitás? A könyv az ezzel kapcsolatos elméleteket és víziókat mutatja be az 1830-as évektől az I. világháború végéig, miközben a teóriák és az építészeti alkotások közötti közvetlen kapcsolatokat is láthatóvá teszi.

Forrás

szerk. Molnár Sándor : Földünk ipari fái
2., jav. és bőv. kiad., Faipari Tudományos Egyesület, 2024

Megnézem a katalógusban >>

Az első kiadás megjelenését követően nyolc év elteltével az egykori szerzőtársak újra munkához láttak. Összefogásukkal, a Faipari Tudományos Egyesület kiadói közreműködésével és a Zol-Gém Kft jelentős hozzájárulásával újra életre kelt bővített tartalommal a Földünk Ipari Fái c. könyv.
Összehasonlító faanyagjellemzéssel és fotóval új fafajok is bekerültek a régi leírások közé, így a gyantásciprus (Calocedrus decurrens), a jarrah (Eucalyptus marginata), a brazil dió (Ocotea porosa) és a garapa (Apuleia leiocarpa) gazdagítják a korábbi ismertetőket.
E könyvet lapozgathatja laikus olvasó, ki a képek világán át eljuthat a faanyag megismeréséig. Ajánlott asztalosnak, faipari szakembernek, hogy ismereteiket ébren tartsa, bővítse és pontosítsa. Szól e könyv a szakoktatónak, hogy jól és jóra használják az összegyűjtött tudást a szakmában és az oktatásban.

Forrás

John Paul Mueller : Gépi tanulás
Panem, 2024

Megnézem a katalógusban >>

Mi is az a gépi tanulás? Hogyan lehet megvalósítani, és milyen eszközökre lesz szükséged? . A gépi tanulás lehetővé teszi számodra, hogy, hogyan készíthetsz előrejelző modelleket, hogyan észlelheted az anomáliákat, hogyan elemezhetsz szöveget és képeket, és még sok minden mást.

Forrás

Zsigmond Gábor : A fiumei villamos
Szülőföld Kvk., 2024

Megnézem a katalógusban >>

Fiume 1870-ben, ismételt Magyarországhoz csatolásakor nem volt jelentős város. A magyar állam ugyanakkor szinte azonnal két jelentős közlekedési beruházást valósított meg, amelyek révén a kikötőváros a korábbi jelentéktelenségéből a gyors fejlődés útjára lépett: a Budapest és Fiume közötti vasúti kapcsolat megépítését, és a kikötő hatalmas arányú fejlesztését. A városban élénk üzleti élet, a kereskedelem mellett jelentős ipar települt meg, az élet számos területére - például a vendéglátásba, idegenforgalomba is - jelentős tőke áramlott be Magyarországról. A gyorsan gyarapodó város - mind az ipari városrészek, mind az idegenforgalom - igényelte a városi közlekedés fejlesztését is, ami egy modern város működéséhez szervesen hozzátartozik. E kötet célja, hogy bemutassa az egykori Osztrák-Magyar Monarchia első tengerparti villamosvonalának, egyúttal a mai Horvátország területének legkorábbi villamosüzemének történetét: az idén 125 éves fiumei villamost.

Forrás

Buzás Gergely : A középkori építészet története Magyarországon 1.
Martin Opitz Kiadó, 2024

Megnézem a katalógusban >>

Ha meg akarjuk érteni saját kultúránkat, akkor fel kell tárnunk annak gyökereit, és erre nincsen más eszközünk, mint a tudományos rekonstrukció. Így van ez az építészeti kultúra megismerésével is. Erre a nehéz, de igazán izgalmas feladatra vállalkozik ez a könyv, amely egy sorozat első kötete, és Magyarország középkori építészetének előzményeivel és kezdeteivel foglalkozik a Nyugatrómai Birodalom utolsó másfél évszázadától a magyar államalapítás koráig

Forrás

John Gribbin : A tudomány hét oszlopa
Akkord, 2023

Megnézem a katalógusban >>

A szilárd testek legnagyobbrészt üresek. Mi tartja mégis össze őket? Nem létezik semmilyen különleges "életerő". Hogyan különböztethetjük meg mégis az élőlényeket az élettelen tárgyaktól? A válaszok a maguk korában tudományos szenzációt jelentettek. Egyesek még ma is azok. A tudomány mindig arról szólt, hogy elképzeljük az elképzelhetetlent. Gribbin zseniálisan mutatja be, hogyan fejtették meg a tudomány azon titkait, amelyeken az életről alkotott képünk nyugszik.

Forrás

Szakács Béla Zsolt : Árpád-kori építészeti hagyományok Szepes és Sáros megyében
Teleki László Alapítvány, 2023

Megnézem a katalógusban >>

A kötet első része a Szepes és Sáros megyei építészeti emlékek részletes bemutatását és elemzését tűzi ki célul, beágyazva azt a történeti kontextusba. A kötet második része az egyes emlékek szakszerű katalógusát tartalmazza, feltüntetve a releváns írott forrásokat, a szakirodalmi hivatkozásokat, az egyes épületek leírásával és datálásával. A kötetet gazdag illusztrációs anyag egészíti ki, melyet részint archív és jelenkori építészeti rajzok, részint magas színvonalú fotók alkotnak.

Forrás